اگر صاحب کسب و کاری هستید و یا علاقمند به شروع کسب وکار جدیدی هستید، کم هزینه ترین و سریعترین راه، استفاده از دنیای مجازی و اینترنت است. و همچنین نخستین مرحله برای حضور یک کسب و کار در دنیای اینترنت، راه اندازی یک وب سایت است. وب سایتی که بتواند محصولات و خدمات شما را به مشتریان بطور مناسب معرفی کند.
داشتن وب سایت از سه جنبه اصلی میتواند برای یک کسب و کار مفید و موثر باشد:
کاهش چشمگیر هزینه ها
معرفی کسب و کار، محصولات و خدمات
فروش آنلاین محصولات و خدمات
البته باید توجه داشته باشیم که داشتن یک وب سایت شرط لازم برای تحقق اهداف مذکور است ولی شرط کافی نیست. در واقع اینکه یک وب سایت با چه کیفیتی راه اندازی شده و چه اهدافی را دنبال میکند بسیار مهمتر است.
راه اندازی یک سایت همچون کاشتن یک نهال است که به صرف کاشت، تبدیل به درخت تنومند و پربار نخواهد شد. بلکه باید توجه داشت این نهال کجا و با چه شرایطی کاشته می شود و شرایط مراقبت و نگهداری آن به چه صورت است.
پس در نتیجه باید توجه داشته باشیم در صورت رعایت همه جوانب یک وبسایت به بازدهی مورد نظر برسد.به این ترتیب اگر شما میخواهید وب سایتی راه اندازی کنید مرحله نخست تحقیق کامل و برآورد درست از شرایط است و چه بسا هر چه زمان بیشتری برای این مرحله صرف کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.
در مرحله بعد با توجه به نتیجه تحقیقات، تکنولوژی مورد نیاز (زبان برنامه نویسی و CMS) برای راه اندازی وب سایت تعیین می شود. که این مرحله هم بسیار حساس و مهم است چرا که انتخاب نادرست زبان برنامه نویسی و بستر نامناسب ممکن است خسارت های گزافی برای شما داشته باشد و در بعضی موارد غیر قابل برگشت خواهد بود.
در گام بعدی باید طراح وب و برنامه نویسی را پیدا کنید که مسلط به فناوری مورد نظر شما باشد تا بتواند آنرا به نحو شایسته اجرا نماید، در بسیاری نمونه ها عدم تسلط و تجربه کافی طراح وب باعث از بین رفتن ایده اصلی و هدر رفت هزینه و زمان شده است و چه بسا فرد سفارش دهنده را از ادامه کار دلسرد و منصرف نموده است.
باید معیار های لازم برای انتخاب مجری (طراح وب یا برنامه نویس) مناسب را در نظر داشته باشیم:
تسلط طراح وب به تکنولوژی مورد نظر
داشتن تجربه کافی برای ارائه مشاوره تخصصی
توانایی تعامل و فهم صحیح درخواست سفارش دهنده

در اینجا این پرسش پیش خواهد آمد که چطور تشخیص دهیم طراح وب این قابلیت ها و توانایی ها را دارد، پاسخ بسیار ساده است با در نظر گرفتن موارد زیر این موضوع کاملا روشن خواهد شد:
بررسی دقیق و کامل نمونه کارها

بررسی نظرات مشتریان قبلی

با توجه به بررسی های انجام شده شما میتوانید مناسب ترین گزینه را برای طراحی سایت خود انتخاب نمائید.